Cisco Networking Academy (CNA) je vzdělávací program, jehož cílem je výchova odborníků pro návrh, budování a správu počítačových sítí. Program vychází ze studií provedených ve Spojených státech amerických, v západní a východní Evropě a v neposlední řadě i v České a Slovenské republice. V současné době prudce stoupají požadavky na počet síťových odborníků. Navíc se ukazuje, že tento trend bude i nadále pokračovat.

Historie programu CNA

          Historie CNAP (Cisco Networking Academy Program, nyní také NetAcad) sahá až do roku 1993, kdy si vedení společnosti Cisco Systems, jedné z vedoucích firem v oblasti síťových technologií a Internetu, začalo uvědomovat nedostatek síťových odborníků a rozhodlo se zapojit do jejich výchovy. Studium bylo organizováno jako distanční a vzbudilo nemalý ohlas. Postupně vznikla celosvětová poptávka, aby společnost Cisco vyvinula učební osnovy, které by bylo možno uvést v podobě nového kurzu. Pevná forma učební osnovy a aktivity v oblasti podpory tak vyústily v program CNA, který byl pro veřejnost uvolněn v roce 1997. V České republice se CNAP začal rozvíjet v roce 1999, kdy došlo k jednáním mezi sdružením CESNET a ČVUT o vytvoření regionální CNA. V roce 2000 vznikl realizační tým a byla slavnostně otevřena první regionální CNA při CESNET, z.s.p.o. jako společný projekt sdružení a Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT. Po proškolení instruktorů specializovaným školícím střediskem CATC ve Vídni zahájila výuku od srpna 2000. V současné době studuje po celém světě ve více než 10 000 akademiích přes 1 000 000 studentů.

Komu je studium určeno?

          Síťová akademie Cisco je především orientována do sféry akademické a školství, tj. do sféry nekomerčního vzdělávání. Je určena řádným studentům středních a vysokých škol, kde je nabízena jako doplňující možnost dalšího vzdělávání. Druhým směrem, kam směřují aktivity CNAP v České republice, je oblast rekvalifikací, případně organizace placeného studia pro zájemce z řad privátní a komerční sféry.

Organizace studia

          V rámci studia NetAcad je možné navštěvovat několik kurzů. Základní blok kurzů CCNA Exploration se zkládá ze čtyř navazujících jednosemestrových kurzů (CCNA1, CCNA2, CCNA3, CCNA4) s intenzitou výuky 2 hodiny týdně, přičemž semestr odpovídá svou délkou semestru vysokoškolskému. Na základní blok navazuje blok kurzů CCNP, který sestává ze tří jednosemestrových kurzů (CCNP-ROUTE, CCNP-SWITCH, CCNP-TSHOOT), kde je intenzita výuky vzhledem k obtížnosti studia zvýšena na 4 hodiny týdně. Kromě výše uvedených bloků kurzů v současné době nabízíme také jednosemestrové kurzy CCNA Security (2 hodiny týdně) a IP Telephony (4 hodiny týdně). Prerekvizitou pro účast v kurzech CCNA Security, IP Telephony, či v bloku CCNP je buď úspěšné absolvování základního bloku CCNA Exploration nebo platná certifikace CCNA. Každý kurz je zakončen zkouškou. Můžete zhlédnout osnovu studia, popř. ukázky studijních materiálů, nebo se rovnou přihlásit na naše kurzy.

Uplatnění absolventů

          Absolvent programu CNA získá vzdělání v oblasti projektování, návrhu, budování a správy lokálních počítačových sítí střední velikosti. Zkušenosti z jiných zemí ukazují, že po těchto odbornících je značná poptávka nejenom ze strany firem, které tyto technologie využívají. Podobné je to i v České republice. Ze studií nezávislé organizace IDC vyplývá, že jen v roce 2000 u nás chybí 1300 odborníků na počítačové sítě a datové komunikace. Nezmění-li se situace, vzroste v roce 2002 tento počet na 4500.

Financování projektu

          V České republice je financování celého systému založeno na samofinancování (akademie shánějí granty formou zapojování se do výzkumných a vzdělávacích programů, organizace placeného studia) a případném sponzorování ze strany velkých i lokálních firem a dalších subjektů, přičemž sama společnost Cisco Systems se na projektu podílí bezplatnou tvorbou, udržováním a poskytováním studijních materiálů či slevami na nákup zařízení nezbytného k praktické výuce.